x
sadsad x
asdasd
Dürbün Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dürbün Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

03 Kasım 2016

Dürbün Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Dürbünlerin üzerinde genelde 16x32, 10x50, 20-100x70 gibi bilgi verici rakamlar yer almaktadır.
"X" in sol kısmında yazan rakamlar kaç kat büyütme yapıldığını yazmaktadır. 10x50 dürbünde 10 kat büyütme yapılmaktadır. 20-100x70 dürbün zoom özelliklidir. O dürbünde 20 ile 100 kat arasında büyütme yapılmaktadır.
"X" in sağ kısmında yazan rakamlar dürbündeki ön merceğinin çapını belirtmektedir. 10x50 dürbünde 50mm çapında ön mercek bulunmaktadır.

Öncelikle dürbün seçimi yaparken kullanılacak alana göre seçim yapılması seçim yapacağınız hedef ürüne sizi daha da yakınlaştıracaktır.

Doğa gözlemlerinde, tercih edilecek dürbünlerde taşınabilirlik ön plandaysa, ön mercek çapı 42mm'den küçük olanlar tercih edilmelidir. Çok fazla büyütme isteniyorsa zoomlu dürbünler tercih edilebilir. UpClose serisi, Outland Serisi doğa gözlemleri için idealdir. 

Gökyüzü gözlemlerinde, en önemli özelilk açıklıktır.Yani dürbünün ön merceği ne kadar büyük ise o yönde gözleme olumlu etki edecektir. Gezegen gözlemleri dışında büyütmenin çok önemi bulunmamaktadır. Gökyüzü gözlemlerinde tripod kullanılmayacak ise Upclose 7x50 ya da 10x50 dürbün önerilmektedir. Tripod ile gözlem yapılacak ise SkyMaster Serisi 15x70, 20x80 ve 25x100 modelleri önerilmektedir. SkyMaster serisi ağırlığından ötürü elde taşımaya müsait değildir. 

Aktivite gözlemlerinde, netleme tekeri bulunmayan ürünler ön planda olmalıdır. Şayet bu ürünlerde netleme kendiliğinden oluşmaktadır. Netleme yapılması için gereken zamanıda ortadan kaldırmaktadır.

Dürbünlerde hangi özellik neyi açıklamaktadır ?

Exit pupil ( Çıkış açıklığı ): Çıkış açıklığı dürbünün merceğinden gözümüze gelen ışığın mm cinsinden değerini vermektedir.
Çıkış açıklığı büyük olan dürbünler daha net,aydınlık ve canlı görüntü vermektedir. Çıkış açıklığını bulmak için Dürbün merceğinin çapı / büyütme işlemi yapılmaktadır. Örneğin; 15x70 dürbünde çıkış açıklığı 70 / 15 = 4,66mm'dir. Doğa gözlemlerinde çıkış açıklığı büyütme arttığından düşebilmektedir. Bu kullanıcıyı çok fazla etkilemeyecektir. Gökyüzü gözlemlerinde ise en az 4mm çıkış açıklığı önerilmektedir.

Eye Relief ( Göz uzaklığı ): Özellikle gözlükle gözlem yapacak olan kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir konudur. Göz uzaklığı görüntüyü arka mercekten kaç mm uzakta durarak görebileceğimizi belirtir. Bu değer ne kadar büyük olursa gözlükle kullanım o kadar kolay olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.